Diğer Sanayi Tesisleri

 

a. Dinarsu İmalat ve Ticaret Türk A.Ş.-Alaplı Şubesi

Dinarsu İmalat ve Ticaret Türk A.Ş.-Alaplı Şubesi, Ak-Al Alaplı Fabrikası 2011 yılında devir almış olup, Türk ve uluslararası iplik üreticileri arasında 2.825 ton yıllık KAMgarn, 3.648 ton sentetik tops ve 3.348 ton akrilik bazik boyama üretim kapasitesi ile önemli bir yer tutmaktadır. 140.000 m² kapalı alana sahip dört fabrikada üretilen iplikler, yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda başarı ile temsil etmektedir.   

Akrilik ve yün başta olmak üzere, muhtelif tabii, suni ve sentetik hammaddelerden mamul, 2 Nm’den 60 Nm’e kadar iplik üretme özelliğine sahip olan fabrikada , 514 çalışanı ile örme, dokuma ve halı sanayilerine hizmet vermektedir.  Üretimin yaklaşık % 40’ını ABD, İngiltere, İtalya, Fransa, Kanada, Almanya, Ortadoğu ve Kuzey Amerika gibi dünya standartlarında mal kullanan ülkelere yıllardan beri başarıyla ihraç etmektedir.

 b. Gemi İnşası Yatırımları

İl yaklaşık 100 km’lik sahil şeridine sahiptir. 2005 yılında Gülüç Çengelburnu mevkiinde kurulan yeni tersaneler bölgesinde yüksek tonajlı metal gemi üretimi son derecede modern teknolojiler kullanılarak yapılmaktadır. Gemi inşa sanayinin en önemli özelliklerinden biri kullandığı girdilerdeki yan sanayilerin çeşitliliğidir. Gemi inşa sanayinin gelişimi ile girdileri üreten; çelik, petrokimya, ağaç işleme, elektronik vs. gibi yan sanayilerde gelişecektir. Bölgede yapıla gelen ahşap gemi sanayi Ereğli Demir-Çelik Fabrikalarının kurulmasıyla gemicilik sektörünün de gelişmesine neden olmuştur. Bunların başında önemli sayılabilecek tesislerden bazıları;

 

-Azim Otel Turizm Denizcilik Metal-İnş.san.tic.Ltş.

-Madenci Gemi Sanayi Ltd.Şti.

-Ereğli Gemi İnşa San.Tic.A.Ş.        

-Ustamehmetoğlu tersanesi-Kemal U.M.

-Ustaoğlu Yat-Gemi San.ve Tic.Ltd.Şti.

-Usmed Gemi İnşaa San.Tic.A.Ş.Kdz.Ereğli Şb.

-Umo Gemi Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti

-Yılmaz Gemi Tersa.Taş.Metal Liman Hizm.san.Tic.ltş.

 

 

 

 

      

c. EMKO Fenni Malzeme ve Sanayi ve Tic.A.Ş.

1993 yılında Gökçebey İlçesinde 10373 m² kapalı alanda kurulan EMKO Panel radyatör Fabrikası 154 çalışanıyla üretimine 1994 yılında başlamıştır. Alman teknolojisi kullanılan ve Dünya pazarını hedefleyen firma CE, TSE ve DİN normları sertifikalarına sahiptir. Ürünleri Almanya, Hollanda, Polonya ve Yunanistan gibi Avrupa ülkelerine ihraç edilmekte ve ülkemizde önemli bir Pazar payına sahip bulunmaktadır.

 

d. Cilas Kauçuk Sanayi İhracat İthalat Tic. A.Ş.

Cilas Kauçuk A.Ş. 1989'da Çaydeğirmeni beldesinde kurulmuş olup, Titreşim engelleyici muhtelif titreşim engelleyici lastik takoz üretimine hala burada devam etmektedir. Bölgesel kalkınmada önemli bir yere sahip olan firma, bölge insanını da isdihdam  ederek 203 kişi çalıştırmaktadır. Toplam 10,000 m²  alan üzerine kurulmuş olan iki fabrikada yıllık 11.155.473 Kg. muhtelif ebatlarda titreşim engelleyici lastik takoz üretimi gerçekleştirirken, ürünlerin %99’unu ihraç eden firma, bünyesinde bir adet de cıvata fabrikası bulundurmaktadır.

 

e. İldeki Diğer Sanayi Tesisleri

Merkez ilçede sanayi ağırlıklı olarak madencilik önde gelen sektörlerdendir. Türkiye Taşkömürü Kurumu dışında madencilik sektöründe faaliyette bulunan işletmeler;  Acarlar Müh.İnş.Tic ve San Ltş.Zong.Şb., Akkurt Madencilik san.ve tic.ltd.şti., Arılar Madencilik San.ve Tic.T.A.Ş., Arslanlar Maden ve Nak. San. Ve Tic. Ltd.Şti, Arslantürk Orman Ür.Nak.Mad.Akar.İnş.Taah.Pz.San.ve Tic.Ltş. Asya Madencilik İnş.San.ve Tic.Ltş., Ay-Doğ Maden Nak.Akar.Tur.Gıda taah.Tic.Ltd.Şti., Ayten Karademir-Karademir Kömürcülük, Balçınlar Mad.Akar.Nak.Orm.Ür.İnş.Turz.san.ve Tic.Ltş. Bahadır Kardeşler Madencilik sanayi ve Ticaret Ltd.Şti., Civelek Orman Ür.Nak.Hiz.Madencilik San.Tic.Ltd.Şti., Deka Madencilik Tur Oto İnş.tah.ve Tic.Ltş., Demir Mad.Pet.ür.inş.Lim.ge-yat yap.A.Ş. Eraş İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi., Esen Madencilik-Çetin Açıcı, İbrahim BAHAR, Özgür Bahar, Öz Murat Mad.İnş.Or.ür.Nak. taah.Paz.San.tic.ltş.,Sarıkaşlar Madencilik Temiz.Gıda Nak.İnş.Pz.LTŞ., Turnalı Mad.İnş.Malz.Orm.ve Madç.Gıda Md.San.tic.ltş. dir.

 

Merkez ilçede gelişme gösteren bir diğer sektörde, Maden ocaklarında kömür kazmak için kullanılan Havalı kırıcı tabanca üretimi yapan, Er-Di Makine İmalat Sanayi ve Ticaret ltd.şti., MAB Makine İnş.Mad.Tur.San.Tic.ltş.,toz maskesi imalatçısı, ZMS Makine İnş.Elektr. Nak.Emt.Tıb.Cih.Met.Mob.ST.Ltş.  Santifirüj Pompa, Redüktör Dişli makinaları imalatçısı, MFA.İş güvenlik Medikal Tekstil İmal.Tic.San.ltd.Şti. Elektrik üretimi yapan Çatalağzı B Termik Santralı İşletme Müdürlüğü ve Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş.Zonguldak Şb., Plastik elektrik malz.imalatçısı,Tura Plastik-Derya Zobi, Katı yakıtlı kalorifer kazanı imalatcıları, Halil Kazancı Pansan Müh.ve Taah. İşleri mobilya imalatçıları, Abdul Taner YILDIRIM, Hanife TOPRAKLI, tekstil imaltçıları, Sevimli Mob.İnş.Teks. Nak.San.ve Tic.Ltş.Ünver Tekstil san.ve Tic.ltş. Beycuma Beldesi Şb. işletmeleri bulunmaktadır.